3 Duyuru | 84 Karıncalar | 22 Üreticiler

Hasat zamanının katacağı değerler

Hasat zamanı bir topluluk diyoruz çünkü aslında yaratmaya çalıştığımız bir ağ. Bu ağ zaman içerisinde sadece üreticilerle karıncaları değil, üreticilerle üreticileri, karıncalarla karıncaları, üreticilerle türeticileri de birbirine bağlayacak.

Karıncalar, farklı yerlerde farklı üretim alanlarında doğa ile uyumlu yaşam pratikleri yaparken, bir yandan gezici bir ağ yaratmaya başlayacaklar. Sisteme katılan üreticiler de aslında sadece bir iş gücü bulma ağına giriş yapmış olmakla kalmayacak, aynı zamanda farklı yerlerdeki tecrübelerini ve bilgilerini de kendi alanlarına taşıyacak karıncalara da kapılarını açmış olacaklar. Bu yüzden hem karıncalar hem de üreticiler için doğadan ve birbirimizden öğrenmeye ve paylaşıma açık olmak birlikte daha emin adımlarla ilerlememiz için de oldukça önemli. Bu ağ gücünü, sevgiden ve gerçek gıda üretimine olan büyük inancımızdan almaktadır. Muhakkak ki ağın güçlenmesi, mukavemet kazanması hepimizin hayrınadır.

Hasat zamanının önemli bir başka işlevi ise, gıda toplulukları ile beraber çalışacak olmasıdır. Bu sayede üretici için türeticiye ulaşmanın yeni bir doğrudan kanalı açılmış olacaktır. Türetici için ise, içinde bulunduğu gıda topluluğuna gelen ürünlere olan güveni tazelenecektir. Güven, tanışmak, anlaşmak ve aynı idealleri paylaşmakla güçlenmez mi?

« »

Bir cevap yazın

Yeryüzü Derneği 2015